Nie istnieje droga do szczęścia. Szczęście jest drogą.

Wewnętrzna Przestrzeń
30, styczeń, 2018

"Nie istnieje droga do szczęścia. Szczęście jest drogą."

Co daje Ci szczęście?

Człowiek stale szuka szczęścia na zewnątrz. Czy nie mówisz sobie na co dzień: 'jak dostanę to, na co czekam i czego pragnę, to będę szczęśliwy'? Chcesz, aby ktoś Cię obdarzył miłością, uśmiechem, opieką. Chcesz zdobyć stabilność finansową. Czekasz, aż osiągniesz cele, które sobie założyłeś. A gdy otrzymujesz to, czego chciałeś, możesz sie tym cieszyć tylko przez chwilę. Bo znów trzeba pędzić dalej i szukać kolejnego spełnienia - tamto, to znów za mało.

Prosta obserwacja faktów i wnioskowanie logiczne

Tak działa ludzki umysł i nic w tym niezwykłego. Jeśli w ten sposób działasz, to nie jesteś wyjątkiem: jesteś po prostu człowiekiem.

Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że w ten sposób funkcjonujemy, i zauważyć jak bardzo absurdalne jest gonienie za szczęściem i spełnieniem. Przecież zawsze otrzymanie tego, czego chcieliśmy, kończy się tak samo: satysfakcją tylko przez chwilę.

Tu nie ma wielkiej filozofii tylko prosta obserwacja. Skoro tak jest, jaki sens ma dalsze oczekiwanie, że wreszcie znajdziesz szczęście na zewnątrz? Teraz możesz być szczęśliwy i tylko teraz. Nic na zewnątrz, żadna okoliczność, warunki, przedmioty czy osoby, nie zaspokoją Cię, ani nie zapewnią szczęścia. Zawsze będziesz szukać, jeśli nie zauważysz, że robisz to przez całe życie i nigdy nie znalazłeś na stałe. Przez tyle lat nic zewnętrznego nie mogło utrzymać Twojego poczucia szczęścia. Bo rzeczy zewnętrzne się zmieniają. A Twoje szczęście będzie zawsze zależne od okoliczności - czyli raz jest raz nie ma.

Czy jesteś gotów by być szczęśliwym?

... czy może jeszcze kolejne lata chcesz spróbować poszukać na zewnątrz? Mówisz sobie: "może po prostu jeszcze nie znalazłem", "może jeszcze musze poczekać", "przecież jeszcze nie sprawdziłem wszystkich opcji"... w nieskończonym wszechświecie sprawdzenie wszystkich możliwości trochę jeszcze może zająć. Może nawet nieskończoność ;) Ale teraz, niezależnie od okoliczności, możesz doświadczyć szczęścia. Bo szczęście jest drogą. Możesz ją wybrać teraz. Teraz jesteś w drodze i od Ciebie zależy, czy będzie to droga szczęśliwa.

Pragniesz miłości? Daj ją sobie. Szukasz kogoś, kto odmieni Twoje życie? Spójrz w lustro. Bądź szczęśliwy, a okoliczności także zaczną stawać się coraz szczęśliwsze i bardziej sprzyjające. Dlaczego? Bo zaczniesz dokonywać wyborów z perspektywy kogoś, kto świadomie i nieświadomie podejmuje decyzje z perspektywy osoby szczęśliwej, a co za tym idzie, wybiera możliwie najkorzystniejsze okoliczności. Jesteś szczęśliwy? Więc nie podejmiesz takich samych decyzji jak wtedy, gdy jesteś nieszczęśliwy. To prosta zależność, którą można łatwo zaobserwować, wystarczy popatrzeć na siebie, swoje reakcje, zachowanie i wybory podejmowane zależnie od stanu wewnętrznego.

Życzę właściwych wyborów :) Oby jak najwięcej z Was wybrało szczęście.