Droga Poznawania Siebie

Obszary Nieświadome
20, czerwiec, 2017

Tarot i obszary nieświadome

Istnieją w nas treści, przekonania, poglądy, emocje, na tyle niebezpieczne dla integralności naszego ja, że na pewnych poziomach postanowiliśmy zepchnąć je do nieświadomości. Gdyby pozostały w obszarze świadomym, byłyby dla nas zbyt trudne i uciążliwe. Musielibyśmy konfrontować się z nimi i przeszkadzałyby nam w codziennym życiu.

Dzięki wyeliminowaniu ze świadomości pewnych obszarów siebie możemy żyć normalnie, według znanych zasad, reguł i schematów, a niechciane treści w niczym nam nie przeszkadzają. Ale zapominamy, że mimo, iż niewidoczne - wpływają na nasze życie.

Głęboko ukryty lęk przed codziennością, przed wykonywaniem   codziennych obowiązków, chodzeniem do pracy i szeroko pojętą konfrontacją z życiem, może nie dopuścić do wyprowadzenia nas z przewlekłej choroby, mimo, że na poziomie świadomym chcemy być zdrowi i czuć się dobrze. Nierozwiązany konflikt z dominującym rodzicem może sprawiać, że w dorosłym życiu wciąż zachowujemy się jak dzieci i utrudnia nam to wzięcie odpowiedzialności za samych siebie. Traumatyczne doświadczenie nie może zostać zintegrowane, zaakceptowane i zostawione z pełną świadomością, ponieważ boimy się dotykać nieprzyjemnych obszarów. Ale to nie znaczy, że nie istnieją...

Tarot jest potężnym narzędziem terapeutycznym, dzięki któremu możesz poznać i zintegrować wszystkie części siebie. Bez lgnięcia do jednych czy odrzucania innych. Zobaczyć pełen obraz siebie, jako odwieczną doskonałość. Tarot mówi językiem podświadomości, a więc obrazami, archetypami. Głęboko rozumiemy tę symbolikę - znacznie łatwiej do nas dociera niż słowa. Słowa są dla rozumu, obrazy dla podświadomości, dlatego Tarot jest jednym z języków, dzięki którym porozumiewamy się z najgłębszymi częściami siebie.

Tarot a Przebudzenie

Czy Tarot może prowadzić do Przebudzenia? Wszystko może do tego doprowadzić, nawet oberwanie sandałem w czoło (przykład przebudzenia Naropy). Bo z każdą chwilą świadomość się poszerza, a jeśli poszukiwanie Prawdy jest ostateczne, doprowadzi do Przebudzenia. Tarot wskazuje na wszelkie aspekty nas, a widząc je wszystkie naraz, nie sposób trzymać się dłużej przywiązania do "ja", które dotąd znaliśmy. Poszerza świadomość, a umiejętność zjednoczenia dwóch aspektów każdej jednej karty, to umiejętność zjednoczenia naszej ciemnej i jasnej strony. To wyjście "Poza". Poza dualizm, koncepcje.

Jeśli nie dasz rady objąć biegunowych aspektów siebie całościowo, będziesz tylko grzebał w swojej "ukrytej części" i pracował jedynie na poziomie prób usunięcia ciemnej strony. To może spowodować bardzo męczącą aktywność umysłu, ale do osiągnięcia niektórych celów może wystarczyć.

Tarot a Psychologia

Wielu ludzi, którzy postanowili zająć się pracą ze swoją nieświadomą częścią z pomocą tarota, czy to samodzielnie czy podczas terapii, twierdzi, że podczas jednej sesji dowiedzieli się o sobie więcej niż przez lata psychoterapii psychodynamicznej.

Sama wiedza nie wystarczy

Nie wystarczy poznać swoje ukryte lęki i problemy. Trzeba jeszcze wiedzieć, co z tą wiedzą zrobić, żeby nie wywołała niepotrzebnego zamieszania i nie pogłębiła trudności. Dobrze jest znać podstawowe prawa, jakimi rządzi się umysł. Filozofia buddyjska, choćby mahajana czy hinajana mogą być pomocne w opanowaniu postrzegania przejawów umysłu i nauczeniu dystansowania się do zjawisk zachodzących w obszarach nieświadomych, które wychodzą na światło dzienne. Znajomość mechanizmów psychologicznych również może być pomocna, by rozumieć, co się dzieje, i nie działać niepotrzebnie destrukcyjnie na siebie lub otoczenie. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zgłębiać Tarota, poproś o prowadzenie kogoś, kto wie, na czym to polega, jakie może nieść ze sobą konsekwencje i jak działać w przypadku pojawienia się skrajnych trudności.

Niebezpieczeństwa Tarota

Mówią, że Tarot jest niebezpieczny i może prowadzić do pomieszania zmysłów. Oczywiście, że tak :) Jeśli trzymasz się kurczowo tego, co myślisz, że jest prawdą o Tobie, a nią nie jest, stanowi zaledwie mały fragment, albo dodatkowo opiera się na błędnie wyciąganych wnioskach, możesz poważnie przerazić się gdy zobaczysz, co jeszcze w Tobie siedzi. Tarot, jako droga poznania jest drogą dla odważnych, którzy za wszelką cenę chcą dotknąć Prawdy. Warto, by osoby, które nie potrafią się zdystansować, nie znają stanu medytacyjnego, były prowadzone przez kogoś, kto je wesprze w tej trudnej, ale niezmiernie ekscytującej podróży po ścieżkach nieświadomości.